ECEF eventsEventsNewsSpeakersSpeech

گزارش اجمالی بزرگداشت یاد عباس امیرانتظام و محمد بسته‌نگار+عکس

با میزبانی موسسه فرهنگی آموزشی ابن سینای ارواین کالیفرنیا برگزار شد

با میزبانی موسسه فرهنگی آموزشی ابن‌سینا، ایرانیان جنوب کالیفرنیا، یاد و خاطره زنده‌یاد عباس امیرانتظام و زنده‌یاد محمد بسته‌نگار را طی مراسمی گرامی داشتند.

مراسم بزرگداشت یاد دو فعال سیاسی و مبارز دیرین، دو شخصیت ملی آزادی‌خواه و عدالت‌طلب؛ روانشاد #عباس_امیرانتظام و روانشاد #محمدبسته‌نگار
عصر روز یکشنبه، #۲۲جولای۲۰۱۸ با حضور جمعی از ایرانیان علاقمند ساکن کالیفرنیا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی آموزشی ابن‌سینا، در این مراسم که با حضور علاقمندان و ایرانیان خارج از کشور، و اعضای هیات مدیره این موسسه، در محل این موسسه در ارواین/کالیفرنیا به مدت سه ساعت برگزار شد با سخنرانی و ذکر یاد و‌ نگاهی به دوران زندگی، فراز و نشیبها و نقاط حائز اهمیت زندگی سیاسی اجتماعی این دو مرحوم پرداخته شد.

بنابراین گزارش، در این مراسم که در بزرگداشت و تجليل از مقام دو شخصيت صادق، دلسوز، و خدمتگزار به وطن و ملت، آقايان #محمد_بسته‌نگار و مهندس #عباس_اميرانتظام برگزار شد ابتدا آقای دکتر علی جوادیان با اشاره‌ای اجمالی بر اوصاف این بزرگان و شرحی کوتاه بر تلخی مصیبت وارده، مراتب تسلیت اعضای این موسسه را قرائت و سپس سخنرانان و برخی دوستان نزدیک این روانشادان به ذکر یاد و خاطراتی در کنار نگاهی به ابعاد شخصیتی و زندگی سیاسی آنان پرداختند.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی آموزشی ابن سینا، در ادامه این مراسم، سرکار خانم #طاهره_طالقانی همسر مرحوم بسته‌نگار و دختر #آیت‌الله_طالقانی نیز پیام خود را با مروری کوتاه بر زندگی مرحوم محمد بسته نگار، زندگی شخصی و سیاسی، شجاعتها و مرارتهای دوران فعالیت سیاسی زندگی وی ارایه کردند و در پیامی که به همین مناسبت تهیه و برای این مراسم ارسال داشته بودند ؛اشاره کوتاهی به دیدگاههای مرحوم محمدبسته نگار کردند. از این منظر وی مهمترین دغدغه بسته‌نگار را ایجاد همبستگی و همدلی و نزدیک کردن همفکران در مسیر آگاهی بخشی و آزادی دانست و بر این نکته تاکید کرد‌ که زنده‌یاد محمد بسته‌نگار، بر ضرورت افزایش آگاهی مردم، جوانان و نخبگان دانشگاهی و مطالعه و مراجعه به تاریخ و عبرت آموزی از آن برای کاهش هزینه‌ها در کشور تاکید داشتند و امیدواری آن مرحوم برای ایرانی آباد و آزاد را یادآوری کردند و گرامی داشتند.

همچنین در این مراسم خانم #الهام_امیرانتظام، دختر زنده‌یاد عباس امیرانتطام بصورت تماس آنلاین برای حاضران، صحبتهایی ارائه و یاد و خاطره پدرش را با تاکیدی بر تلاشها و مبارزات وی گرامی‌داشت و با اشاره به ملاقات خود با پدرش در سالهای اخیر و پس از ۳۵ سال، به ذکر نکاتی درباره ابعاد مختلف زندگی ایشان پرداخت و از برگزاری این مراسم و شرکت کنندگان نیز تشکر کرد.

در ادامه این برنامه، کلیپی که برای یادبود مهندس عباس امیرانتظام تهیه شده بود به نمایش در آمد و در بخش دیگری نیز پیام ویدیویی سرکار خانم #الهه_انتظام همسر مرحوم انتظام و گفتگوی ویدیویی مفصل ایشان برای حضار و شرکت کنندگان که به تفصیل به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی و سیاسی و دیدگاههای زنده‌یاد امیرانتطام پرداختند پخش شد.

در اين مراسم سرکار خانم #شهلا_بازرگان و آقايان #غلامرضا_مسموئی، #عبدالعلی_بازرگان، #ابراهيم_پيراينده، #نادر_انتظام، و #علی_اكباتانی به بیان خاطراتی از روانشادان بسته‌نگار و امیرانتظام پرداختند.

در این سخنرانی ابراهیم پیراینده با اشاره به رادمردیها و استوارگامی این پیشکسوتان مقاومت و شجاعت، در بخشی از اظهارات خود بر استقامت امیرانتظام به «رد مکرر پیشنهاد نوشتن ندامت‌نامه و عفوخواهی برای آزادی» اشاره کرد که همواره درخواست کنندگان را با «تقاضای تجدید محاکمه‌ علنی و اعاده حیثیت و عذرخواهی رسمی حاکمان از سوی امیرانتظام» مواجه می‌کرد و از او به عنوان آزاده‌ترین زندانی قرن یاد کرد.

در بخش دیگری از این برنامه آقای نادر انتظام، استقامت را وجه شاخص مهندس عباس امیرانتظام برشمرد و با اشاره به بخشی از مقاله‌ خود که اخیرا در این خصوص نگاشته، تاکید کرد که ایشان به نیکی به گذشتگان، حال و آیندگان ما درس استقامت و پایداری داد.

علی اکباتانی نیز در سخنرانی خود با اشاره به ۳۱ تیرماه یادروز توطئه علیه دکتر مصدق، از هجمه‌های همیشگی بر نیروهای ملی یاد کرد و گفت «امروز ما اینجا گرد آمده‌ایم تا تکرار یک مظلومیت دیگر از تبار ملیون را به صفحات تاریخ خونبار ایران بسپاریم. وی عباس امیرانتظام را قهرمانی در عین حال قربانی مظلومی خواند که در اثر تلاقی یک تبانی شوم سیاسی و یک اشتباه خیرخواهانه، بهترین سالهای عمر خود را که می‌توانست صرف خدمت ملت شود در زندانی گذراند که برای برچیدن بساط آن تمامی سالهای جوانی خود را مبارزه کرده بود.»

در ادامه این برنامه شهلا بازرگان، همسر مهندس عبدالعلی بازرگان، به ذکر خاطراتی پرداختند. وی با اشاره به اینکه پس از امضای نامه معروف ۹۰ امضایی که ۲۵ نفر از آنها دستگیر شدند و از جمله آقای سحابی و عبدالعلی بازرگان در بین زندانیان بودند من هنگام ملاقات با همسرم در زندان، شاهد انتظارهای و البته شوق ویژه و محبت خاص امیرانتظام به کودکان ما که در ملاقات حضور داشتند بودم. و پس از اشاره ای مختصر به زندگی شخصی وی و فراز و نشیبهای آن به خاطره دیدار امیرانتظام با عبدالعلی بازرگان پس از درگذشت مهندس مهدی بازرگان پرداختند. بدین ترتیب که پس از درگذشت مهندس مهدی بازرگان، مهندس امیرانتظام با اصرار به زندانبانان خود، موفق به اخذ موافقت برای خروج از زندان و ملاقات با عبدالعلی بازرگان برای عرض تسلیت به وی می‌شود وی با اشاره به جزییاتی از آن ملاقات، به سختگیری و تاکید امیرانتظام بر ساعت مقرر برگشت به زندان اشاره کرد و در پایان با خاطره‌ای از جزییات اولین و آخرین ملاقات مهندس امیرانتظام با فرزندانش پس از ۳۶ سال به سخنان خود پایان داد.

غلامرضا مسموئی، سخنران دیگر این برنامه که بخاطر شهادت به نفع زنده یاد عباس امیرانتظام در دادگاه محاکمه ایشان، به زندان محکوم شده بود به گرامی‌داشت یاد و خاطره زنده یادان عباس امیرانتظام و محمد بسته‌نگار و خدماتی که برای این ملت داشته‌اند پرداخت و ضمن اشاره به خاطراتی از دادگاه محاکمه مهندس امیرانتظام، به نکاتی و روایاتی از مشاهدات خود از تاریخ تلخ محاکمه و ایام پس از آن سخن گفت.

سخنران آخر این مراسم، عبدالعلی بازرگان نیز با بزرگداشت یاد زنده یاد محمدبسته‌نگار و عباس امیرانتظام به گوشه‌هایی از تلاشها و فعالیتهای این فعالان ملی پرداخت. در این بخش وی با اشاره به اینکه دلیل این اجتماع و‌ جلسه بزرگداشت را پاسداشت عدالت و هدفی ملی و ایمانی برشمرد به نکاتی درباره این دو روانشاد پرداخت. وی با اشاره به اینکه محمدبسته‌نگار که از هفده سالگی تا ۷۷ سالگی بمدت شصت سال بصورت مستمر در خط ملی مذهبی و از باقیمانده بزرگترهای ملی مذهبیون بود که در این زمان، بزرگ خانواده ملی مذهبیها شمرده می‌شد و سخنگوی این جمع بود؛ از معدود کسانی برشمرد که در تمام یک عمر، آرمانگرا، هدفدار و دارای ایدلولوژی و غایتی مستمر بود. از بعد سیاسی، زندانی هردو رژیم بود هم قبل از انقلاب هم بعد از انقلاب. که در دوران قبل انقلاب در ایام زندان برازجان، به همراه مرحوم مهدی بازرگان در زندان بود و بارهای دیگری نیز این اتفاق تکرار شد. وی که در مسجد هدایت که پایگاه روشنفکران دینی ان زمان بود با مرحوم طالقانی و اندیشه‌های وی اشنا شده بود از همان دوران دبیرستان به این جریان پیوست و در همین مسیر، داماد مرحوم طالقانی نیز شد. یکسره درحال کتابخوانی بود و عضو تحریریه‌های متعدد با سوابق فرهنگی و فضای نشر بود خصوصیت دیگر بسته‌نگار اینکه اهل صرفا نظریه نبود. همه جا حضور داشت شصت سال در متن فعالیتهای اجتماعی بود. او پایه ثابت همه محافل بود هم سلامت نفس داشت و خواستار عدالت بود هم به حقوق ملت و اندیشه نوگرایانه دینی اهمیت می‌داد. عبدالعلی بازرگان در بخش دیگری از سخنرانی خود فهرستی از تالیفات بسته‌نگار را قرایت و به مستمعان معرفی کرد. همچنین در بخش دوم سخنرانی خود به ذکر سوابق و گوشه‌هایی از زندگی مرحوم امیرانتظام پرداخت.
وی با اشاره به نحوه شکل‌گیری نهضت مقاومت زیرزمینی در دوران رژیم گذشته که با مشارکت افرادی نظیر مهدی بازرگان، طالقانی، عطایی و‌دیگرانی تشکیل شده بود به پیوستن امیرانتظام از دوران دانشجویی به این جمع اشاره کرد و به روایت خاطره ای از نحوه رساندن نامه این نهضت به نیکسون در سفرش به ایران پرداخت که عملیات شهامت مندانه این اقدام را امیرانتظام داوطلبانه به انجام رسانده بود…

🔻ادامه دارد

بنابراین گزارش، فایل کامل سخنرانیها و جزییات این مراسم به زودی در وبسایت و کانال اطلاع‌رسانی تلگرامی این موسسه منتشر خواهد شد.

‏httP://t.me/ECEFannouncements
‏کانال تلگرامی اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اموزشی ابن‌سینا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close