News

کوچر بیرکار، دومین جوان ریاضیدان ایرانیِ برنده مدال فیلدز شد

پیام تبریک

انسان به معنای واقعی زندگی و جهان و زیست جهانی خویش را اگر بخواهد ارج بنهد، رشد و پویایی و شکوفایی استعدادهایش در هر گوشه از جهان که بتواند صبورانه و پرپشتکار، پیش می برد و در عبوری پرهیمنه از دامنه‌های پرفراز و نشیب، قله‌ها را یکی پس از دیگری در می‌نوردد تا کمک کند به پیشرفت علم، توسعه، اخلاق و انسانیت و زیستی برابر در همه انسانها با تمام اختلافات ظاهری در تمام عرصه‌ها و روزگاری برتر برای بشر در بستر تاریخی که می‌زید و تاریخی که پیش رو دارد.

بی‌تردید؛ انسان پیشرو، جهان وطن است اگرچه که ریشه ها و اصالت بشری او از خاستگاهی مشخص در جهان طلوع کرده باشد و ایرانیان، این زادگان درخشان ایران زمین پرافتخار نیز در راستای رسالت بشری خود در ادای دین در مسیر توسعه علم و دانش از دیرباز، از طلوع تاریخ زیست بشری در این سرزمین، تا امروز که پرتوهای متنوع خوب و بد روزگار بر آن سایه افکنده، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند و پیوسته شاهد به ثمر نشستن باشکوه رویشی دیگر از جوانان این سرزمین همچون همیشه از گوشه‌ای از جهان بوده و هستیم.

و امروز فرزند دیگری از فرزندان زمین، از جهان وطنان زاده ایران زمین، آقای کوچر بیرکار (فریدون درخشانی)، جوان برومند ایرانی بریتانیایی که زاده خطه باشکوه مریوان بوده، دیگربار افتخار آفرید و موفق شد پس از زنده یاد مریم میرزاخانی که در سال 2014 برنده این مدال شد، دومین ایرانی نام بگیرد که جایز فیلدز (نوبل ریاضیات) را از آن خود نمود.

کوچر بیرکار که اکنون۴۰ سال دارد، زاده مریوان است و از سال ۲۰۰۰ به بریتانیا مهاجرت کرده است و استاد تمام دانشگاه کمبریج است. عمده کارهای تحقیقاتی وی در زمینه هندسه جبری است. نشان فیلدز هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره بین‌الملی ریاضیات به یک ریاضی‌دانان جوان داده می‌شود.

بیرکارکه تحصیلاتش را تا دبیرستان در مریوان به پایان رساند زمانی که دانشجوی سال آخر کارشناسی دانشگاه تهران بود به انگلستان سفر کرد و در المپیاد ریاضی بین‌المللی دانشجویی در سال ۲۰۰۰ که در «یونیورسیتی کالجِ» لندن برگزار شد، در جایگاه ۶۲ قرار گرفت.

بیرکار آن سال از آن سفر به ایران بازنگشت و پس از پذیرش اقامتش در بریتانیا ماندگار شد و سرانجام در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه ناتینگهام دکترای خود را گرفت.

موسسه فرهنگی آموزشی ابن سینای کالیفرنیا، بدینوسیله مراتب تبریک خود را از سوی تمامی دانش دوستان این خطه، ایرانیان و ایرانیان جهان وطن این خطه از زمین، تقدیم این جوان برومند و خانواده محترم ایشان می کنیم و مسیری سراسر موفقیت و شادمانی توام با سلامت برای ایشان آرزومندیم. به امید روزی که سرزمین ایران، در گوشه گوشه ی خود، فارغ از تمام تبعیضها جایی بهتر و فارغ از تمام اختلافات و دیدگاهها و تبعیض و تحمیلهای قومی، دینی و مذهبی، بستری گسترده برای زیستی شادمانه و صلح مدار و سرفراز برای تمام ایرانیان جهان باشد.

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close